Jak odpowiednio wybrać buty robocze?

Dodano: 2021-05-07

Dobrze dobrane buty i ubrania robocze nie tylko ułatwiają wykonywanie określonych zadań, ale i sprawiają, że te są mniej inwazyjne dla człowieka. Przy tym, profesjonalne środki ochrony indywidualnej zwiększają bezpieczeństwo pracownika. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się cechom, jakie powinny posiadać dobrze dobrane buty robocze. 

Buty robocze a wykonywana praca

Buty robocze powinny być wykonane z materiałów, które zapewniają jak największą ochronę pracownikowi. To bazowy element profesjonalnego ubrania roboczego osłaniający stopę przed toksycznymi lub żrącymi substancjami, skrajnymi temperaturami czy też chroniący przed różnorodnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Obuwie robocze powinno pochodzić od zaufanego producenta. Im lepsza jakość wykonania, tym większy komfort pracowników. Produkty wykonane z trwałych i wygodnych materiałów polecane są szczególnie podczas pracy w utrudnionych warunkach czy też w trakcie wielogodzinnych działań w pozycji stojącej.

Ze względu na okoliczności wykonywanej pracy buty robocze dzielimy na:

Na co zwrócić uwagę wybierając buty robocze?

Obuwie robocze należy dobierać nie tylko pod względem samej wytrzymałości materiału. Nie mniej istotna jest twardość podeszwy, wysokość cholewki czy w końcu sam stopień ocieplenia buta. Dobrze dopasowane buty nie tylko chronią stopy pracownika, ale zapewniają mu także wysoko komfort chodzenia – ograniczają zmęczenie w trakcie wykonywania pracy stojącej przez wiele godzin. Należy również wspomnieć o tym, że obuwie robocze powinno być dopasowane do pory roku, szczególnie gdy większość prac odbywa się na zewnątrz lub w nieocieplanych pomieszczeniach. 

Na elementy stroju i środki ochrony osobistej pracownika składają się:

Podsumowując, obuwie robocze powinno być dobierane w oparciu o indywidualne potrzeby pracownika, miejsce i rodzaj jego pracy oraz ewentualne zagrożenia. Równie ważna jest sama podeszwa buta (ta zazwyczaj wykonana jest tworzyw sztucznych, takich jak: poliuretan, poliuretan o podwójnej gęstości lub połączenie poliuretanu oraz kauczuku nitrylowego) czy materiał, z jakiego została wykonana powierzchnia buta. W tym przypadku możemy wybierać spośród: materiałów tekstylnych, skóry lub tworzyw sztucznych.