Jak powinna być dobrana zimowa odzież robocza?

Dodano: 2022-10-04

Zimowa odzież robocza należy do kategorii odzieży ochronnej, ponieważ ma za zadanie chronić zdrowie i życie pracownika przed szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, głównie niskiej temperatury. Odzież i obuwie zimowe powinny być zawsze odpowiednio dobrane do indywidualnego rozmiaru pracownika. Ubranie nie może być zbyt luźne, nie powinno też krępować ruchów. Najlepiej zatem pobrać od pracownika dokładne wymiary ciała i dopiero wtedy zamówić odpowiedni komplet odzieży.

Do środków ochronnych w okresie zimowym zaliczane są:

Na każdy okres zimowy przydzielane są kurtka i buty robocze a czapka, rękawice i kamizelka wymieniane są po zużyciu przez pracownika.

Jaka odzież robocza sprawdzi się zimą?

Ubranie robocze na zimę powinno chronić przed wiatrem i deszczem oraz dobrze akumulować ciepło. Wiele zależy od tkanin, z jakich uszyta jest odzież. Najlepiej wybierać kurtki i spodnie z poliestru z domieszką bawełny o odpowiedniej gramaturze a im współczynnik g2/m wyższy, tym tkanina jest grubsza, cięższa i cieplejsza. Szczególną uwagę warto zwrócić na gramaturę ocieplany poliestrowej, która jest gwarancją komfortu termicznego. Poliester szybko schnie i nie absorbuje wilgoci w takim stopniu jak materiały naturalne. Poza tym jest odporny na rozdarcia i zachowuje nienaganny wygląd pomimo intensywnej eksploatacji.

Wybierając ubranie robocze, warto zwrócić uwagę na pasy odblaskowe, zwłaszcza jeśli pracownik przebywa w miejscach, gdzie występuje ograniczona widoczność. Jeśli chodzi o buty robocze, to najlepiej sprawdzają się buty z ochronnym podnoskiem i antypoślizgową podeszwą. W przypadku rękawic wiele zależy od występujących na stanowisku pracy dodatkowych czynników niebezpiecznych. Do wyboru są między innymi rękawice antyprzecięciowe i chroniące przed chemikaliami.