Kiedy używać odzieży odblaskowej?
Dodano: 2022-02-24Odzież odblaskowa w wielu branżach jest wymogiem. Na co dzień zobowiązani są jej używać po zmroku piesi, czy też użytkownicy ruchu drogowego poruszający się rowerem, motorem. Choć te ostatnie grupy osób w przeciwieństwie do pieszych nie mają nakazu prawnego jej używania. Czy tak jest naprawdę? Kiedy trzeba zakładać kamizelki odblaskowej?
Kamizelka odblaskowa w świetle prawa
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym kamizelka odblaskowa jest tylko jednym z elementów odzieży odblaskowej. Odzież tę zaliczaną do ubrań ostrzegawczych stosuje się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko potrącenia pracownika przez ruchome, maszyny oraz inne obiekty poruszające się po drogach przy ograniczonej widzialności. Do jej zapewnienia zobligowani są pracodawcy. Drugim obszarem zastosowań odblasków są sytuacje, w których pracownik wykonywać będzie swą pracę w warunkach o ograniczonym oświetleniu naturalnym bądź sztucznym bez względu na porę dnia. W zależności od poziomu ochrony wyróżnić można odzież klasy III — o najwyższym poziomie ochrony dla pracowników pracujących na/w pobliżu autostrad, dróg dwupasmowych i na lotniskach. Odzież typu II wymagany jest dla osób pracujących na/w pobliżu dróg, jak również dla kierowców samochodów ciężarowych. Klasa I zapewnia najniższy poziom ochrony, wymagany jest dla osób pracujących na prywatnych drogach.
Z czego wykonana jest odzież odblaskowa?
Ubrania ostrzegawcze produkowane są z tkanin fluorescencyjnych w kolorze żółtym, czerwonym lub pomarańczowo-czerwonym niekiedy z różnego rodzaju odblaskowymi wstawkami. Jej zadaniem jest zagwarantowanie widoczności o brzasku, zmierzchu i przy świetle dziennym, jak również w zamglonych lub zadymionych warunkach. Natomiast zadaniem użytych materiałów odblaskowych jest zapewnienie widzialności osoby z odblaskami po oświetleniu w ciemności. Z odzieży tej zobligowani są korzystać między innymi: drogowcy, policjanci, strażacy, operatorzy maszyn, budowlańcy, pracownicy lotnisk i portów.